SVETI ALFONZ MARIJA DE LIGUORI

2014-7-31_1_kolovoza_sveti_alfonz_marija_de_liguori_biskup_i(7)Sveti Alfonz Marija de Liguori (1696.-1787.) – potječe iz plemićke obitelji, rodio se u Napulju 1696. godine. Bio je veoma nadaren: volio je glazbu, pjesništvo i slikarstvo. Završio je studij prava pa se bavio odvjetništvom do svoje tridesete godine. Postao je biskupijski svećenik te je revno u Napulju obavljao dušobrižničke poslove. Sastavio je nekoliko pastoralnih priručnika i katekizama. Osnovao je redovničku zajednicu koju je imenovao “Red Presvetog Otkupitelja”. Postao je biskupom, ali je zbog bolesti biskupovanje napustio. Posvetio se moralnoj teologiji i duhovnosti te su iza njega ostala vrijedna djela. Umro je u 91. godini života. Crkva ga je proglasila naučiteljem te zaštitnikom ispovjednika i moralista.

Sva se svetost i savršenstvo duše nalazi u ljubavi prema Isusu Kristu, našem Bogu, našem najvećem dobru i otkupitelju. Na ljubavi je da ujedini i podržava sve kreposti koje čovjeka čine savršenim. Zar možda Bog ne zaslužuje svu našu ljubav? On nas je ljubio od vječnosti. On nam govori: “Pomisli, čovječe, da sam te ja prvi ljubio. Još nisi ni ugledao svjetlo dana, niti je svijet postojao, a ja sam te već ljubio. Otkad jesam, ja te ljubim”. Bog je znao da čovjeka primamljuju dobročinstva i zato ga htjede svojim darovim ponukati da ga ljubi. 

Sveti Alfonz Liguori