SVETA KATARINA ALEKSANDRIJSKA

200px-Michelangelo_Caravaggio_060Sveta Katarina Aleksandrijska – živjela je u 3. stoljeću u egipatskoj Aleksandriji. Njezin životopis su preuzele legende koje su je u najdivnijem i najčudesnijem obliku oslikale. Bila je iz ugledne obitelji, neki kažu i kraljevske. Neki ju je pustinjak u kršćanskoj vjeri poučio te je krstio. To je vrijeme trojice careva koji su veliko rimsko carstvo međusobno razdijelili. Aleksandrija se nalazi u carstvu Maksimina II., koji je oštro progonio kršćane. Katarina, mudra i lijepa djevojska, ode caru protestirati što progoni kršćane. Car se iznenadi razloženošću kojom je raspolagala kršćanska vjera, te je izvede pred učene filozofe koje je uvjerila u kršćanske vrijednosti. Stoga car pogubi filozofe a Katarinu muči te je ubija. Njezino tijelo anđeli odnesoše na Sinaj gdje se i danas nalazi samostan njoj posvećen. Sveta Katarina je zaštitnica djevojaka, sveučilišta i studenata, filozofa i znanstvenika, tiskara i knjižničara. Ona je jedna od najslavnijih kršćanskih svetica čije se ime i danas često daje ženskoj djeci.

“Tada će kraljevstvo nebesko biti kao kad deset djevica uzeše svoje svjetiljke i iziđoše u susret zaručniku. Pet ih bijaše ludih, a pet mudrih. Lude uzeše svjetiljke, ali ne uzeše sa sobom ulja. Mudre pak zajedno sa svjetiljkama uzeše u posudama ulja. Budući da je zaručnik okasnio, sve one zadrijemaše i pozaspaše. O ponoći nasta vika: ‘Evo zaručnika! Iziđite mu u susret!'”

Mt 25, 1-13