SVETA JANJA ASIŠKA

sveta janja asikaSveta Janja Asiška (1197.-1253.) – sestra je svete Klare, utemeljiteljice “Reda siromašnih sestara”, klarisa. Rodila se u Asizu 1197. godine, na krštenju je dobila ime Katarina. Kćerka je Favaronea Offreduccija i Hortulane, te sestra svete Klare. Nakon što je Klara napustila njihov plemićki dom, odluči se i Katarina slijediti svoju stariju sestru prihvativši život siromaštva te uzme ime Agneza. Jedno je vrijeme proživjela u samostanu svetog Damjana, a onda pođe u Firencu gdje je otvorila samostan klarisa gdje je bila poglavarica. Veoma je željela povratak u Sveti Damjan što joj je omogućeno te je u njemu živjela sve do smrti 1253. godine. Spominjemo da su Klaru i Agnezu kasnije slijedile najmlađa sestra Beatrica i majka Hortulana.

Ja, neznatni brat Franjo, hoću da nasljedujem život i siromaštvo Gospodina našega Isusa Krista i njegove presvete Majke, i hoću da ustrajem u njemu do kraja; i molim vas, moje gospođe, i savjetujem vas da u tom presvetom životu i siromaštvu trajno živite. I mnogo se čuvajte da po čijoj nauci ili savjesti nikada ni najmanje od njega ne odstupite.

Posljednja volja svetog Franje napisana svetoj Klari