Susreti Frame i OFS-a na Sigetu

20150301_163823_resizedU prostoriji naše drage braće i sestara OFS-ovaca na Sigetu, prvoga dana mjeseca ožujka održan je zajednički susret Frame i OFS-a. Susret je započeo u 16.30 sati uvodnom riječi i molitvom mjesne ministre OFS-a Anđe Matić i njihovog bratskog animatora fra Rajka Gelemanovića. Riječ su prebacili našim divnim framašima Rei Vrandečić i Martinu Vargeku koji su održali kratko predavanje o sv. Ljudevitu i javnome djelovanju. Martin nas je uputio u život sveca zaštitnika Franjevačkoga svjetovnog reda, dok nam je Rea povezala njegov život s javnim djelovanjem i kako mi danas u svome vremenu sve možemo djelovati. Nakon uvodnog dijela, prebrojali smo se i raspršili po grupama. Framaši i OFS-ovci bili su zastupljeni u svakoj grupi i za početak naučili smo ponešto o svakome, koliko djece i unučadi ima, ili pak u kojoj je školi, što radi ili što studira. Zatim smo krenuli kroz pitanja, podijelili vlastita iskustva javnog djelovanja i rada za dobro, sudjelovanja u akcijama i što mislimo da bi trebalo biti bolje i na što bi se više pozornosti trebalo obratiti. Nakon uistinu plodonosnog rada po grupama, skupili smo se svi zajedno u jednoj prostoriji te završili ovaj susret zajedničkom molitvom. U franjevačkoj obitelji nezaobilazno je radost podijeliti i putem pjesme te je tako i ovaj susret bio obilježen s nekoliko franjevačkih pjesama, popraćenih sviranjem našeg fra Sandra. Nismo morali dugo čekati do ponovnog susreta s našom dragom braćom i sestrama, te je samo tjedan dana kasnije OFS došao u Framinu prostoriju održati još jedan susret. Ana Fruk lijepo nam je prikazala veliku i široku franjevačku obitelj diljem cijeloga svijeta te nas pobliže upoznala s radom OFS-a i takvim načinom života. Da ne bi sve ostalo na „službenim“ riječima, potkrijepila je sve to svojim primjerom iz života te mnoštvom slika. Nakon nje, imali smo priliku čuti i druge OFS-ovce, a nekadašnje naše framaše, kako su se odlučili na taj poziv i što im je Frama predstavljala u životu i koliko im je pomogla upravo u tom prelasku na „viši“ stupanj. Vjerujem da govorim u svačije ime kad kažem da se nadam i radujem ponovnom našem susretu i sve boljem upoznavanju naših mjesnih bratstava, ali ponajprije naše cjelokupne obitelji. Sljedeći citat jako lijepo uokviruje poruku oba naša susreta, ali i on je samo jedan od mnogih…

„Neka ti je srce blago kad je riječ o siromasima, bijednima i žalosnima. Pritječi im u pomoć prema svojim mogućnostima i tješi ih. Bogu budi zahvalan za sva dobročinstva što ti ih je udijelio i tako ćeš biti dostojan da primiš i veća. Prema podložnicima budi pravedan te se u tom drži crte pravednosti i ne skreći ni desno ni lijevo. Dok nisi siguran gdje je istina, više budi na strani siromaha nego bogataša. Pomno pazi da svi tvoji podložnici čuvaju pravednost i mir.“ Sv.Ljudevit

 Mirna Alvir, Frama Siget