SEDAM UTEMELJITELJA REDA SLUGU BDM

OLYMPUS DIGITAL CAMERASedam utemeljitelja Reda slugu BDM – su muževi po imenu: Bonifiglio, Bonagiunta, Manetto, Sostegno, Amadio, Uguccione, Alessio. Bili su trgovci, ali su se opredijelili za ozbiljniji kršćanski život, nazvali su se najprije “Braća od pokore”. Odrekli su se trgovine te su se 1241. godine povukli na Monte Senario nedaleko Firence gdje su osnovali “Red slugu Blažene Djevice Marije”. Živjeli su u zajednici u kojoj su kao po zadanome programu njegovali Božansko čitanje, molitvu u koru, a djelima milosrđa su služili siromasima. Sve su svoje poslove počimali s molitvom Mariji: “Zdravo Marijo” ili “Zdravo Kraljice”. Popularno se zovu “serviti”. Danas u Rimu održavaju teološki fakultet “Marianum”.

Zdravo, Marijo, milosti puna, Gospodin s tobom, blagoslovljena ti među ženama, i blagoslovljen plod utrobe tvoje, Isus. Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike, sada i na času smrti naše. Amen.