SVETI GOTHARD

sveti gothard iz hildesheimaSveti Gothard (960.-1038.) – rodio se 960. godine. Kao sin sluge koji je radio u samostanu Niederalteich mogao je ići u školu. Vratio se i stupio u samostan Niederalteich, zaređen je za svećenika, a 996. godine je postao opat. Uključio se u tijekove crkvene i redovničke obnove. Uspjeh obnove se nadaleko čuo pa je pozvan i u druge samostane unaprijediti obnovu redovničkog života. Godine 1022. ga je stolni kaptol u Hildesheimu izabrao za biskupa. Sve je svoje snage utrošio u poslove svoje biskupije. Umro je 1038. godine te je sahranjen u katedrali, a štovanje mu se naglo širilo i po drugim zemljama.

Radujem se sada dok trpim za vas i u svom tijelu dopunjam što nedostaje mukama Kristovim za Tijelo njegovo, za Crkvu. Njoj ja postadoh poslužiteljem po rasporedbi Božjoj koja mi je dana za vas da potpuno pronesem Riječ Božju – otajstvo pred vjekovima i pred naraštajima skriveno, a sada očitovano svetima njegovim. Za to se i trudim i borim njegovom djelotvornošću koja u meni snažno djeluje.                 Kol 1, 24-26. 29