PRESVETO IME ISUSOVO

El_Greco_056Presveto Ime Isusovo – franjevački je blagdan posvećen Gospodinu Isusu. Ime Isus, hebrejski Je(ho)šua, nedjenuo je Bog Otac svom utjelovljenom Sinu koji je rođen od Djevice Marije, a znači: “Bog je Spasitelj”. Sveti Pavao će reći: “Ime nad svakim imenom!” (Fil 2,9).

– Sveti Franjo je s velikom pobožnošću izgovarao ime Isus (usp. 1Čel 86). Sveti Bernardin Sijenski uveo je pobožnost Presvetom Imenu Isusovom, podizao je zastavu s natpisom IHS koji su kasnije klesali u kamen ili urezivali u drvo.

– Franjevci su zarano od papa dobili odobrenje da se Ime Isusovo slavi u bogoslužju.

– Papa Ivan Pavao II. je Presveto Ime Isusovo preporučio općoj Crkvi da se liturgijski slavi kao neobavezni spomendan.

Zato Bog njega preuzvisi i darova mu ime, ime nad svakim imenom, da se na ime Isusovo prigne svako koljeno nebesnika, zemnika i podzemnika.         Fil 2, 9-10