ZARUČNIČKI TEČAJ

U našoj župi zaručnički tečaj održava se pet večeri, s početkom u 20 sati, u prizemlju u župnoj dvorani.

Za tečaj se treba najprije prijaviti na Web stranici Zagrebačke nadbiskupije za pastoral obitelji:

prijava_728_90[1]

Na zaručnički tečaj može se poći nekoliko mjeseci prije vjenčanja. Obrađuju se sljedeće teme:

1. Od zaljubljenosti do ljubavi, Brak kao sakrament – fra Robert Perišić
2. Spolnost u službi života – bračna ljubav – dr. Ivanka Sečen i Ivana Zečević ili Natalija Lovrić
3. Psihološki vid bračnog i obiteljskog života – dr. Jelena Pukšić Haubrich
4. Obiteljski život – iskustvo i svjedočenje – vlč. Stanko Mikulić, đakon
5. Pravne i druge praktične informacije o sakramentu ženidbe – fra Robert Perišić

U duhovnoj pripravi za vjenčanje važno je da zaručnici nastoje svaku večer obaviti redovitu večernju molitvu i da svake nedjelje pođu na sv. misu u svoju župnu crkvu.

Oni zaručnici koji nisu primili sakramente Prve svete pričesti i Svete potvrde ili nisu kršteni neka se jave svom Župnom uredu mnogo ranije, da dobiju potrebne informacije o pripravi za spomenute sakramente. Preporuča se da se zaručnici za ovu pripravu jave sredinom mjeseca rujna ili početko listopada.

Zaručnici koji žele da njihov crkveni brak vrijedi i za građansko pravno područje dužni su poći državnom matičaru nadležnom za ono mjesto gdje se nalazi crkva u kojoj se žele vjenčati. Kod matičara će zatražiti potvrdu o ispunjavanju civilnih pretpostavki za sklapanje braka. Ta potvrda ne smije biti starija od tri mjeseca. Za ovu prijavu kod matičara potrebno je ponijeti novi Izvod iz matične knjige rođenih, osobnu iskaznicu i domovnicu. Tamo će dobiti potvrdu u dva primjerka koju trebaju donijeti u župni ured one crkve u kojoj se žele vjenčati.