ZARUČNIČKI TEČAJ

RASPORED ZARUČNIČKIH TEČAJA 2021.

ZA SUDJELOVANJE NA TEČAJU OBVEZNO SE PRIJAVITI NA SLIJEDEĆU ADRESU: fra.siget@ofm.hr

PRIJAVA TREBA SADRŽAVATI PUNO IME I PREZIME OBOJE ZARUČNIKA.

17. do 21. svibnja 2021. u 20.00 – POPUNJENO
14. do 18. lipnja 2021. u 20.00 – prijava do 13. lipnja 2021. na fra.siget@ofm.hr
19. do 23. srpnja 2021. u 20.00 – prijava do 18. srpnja 2021. na fra.siget@ofm.hr
20. do 24. rujna 2021. u 20.00 – prijava do 19. rujna 2021. na fra.siget@ofm.hr
18. do 22. listopada 2021. u 20.00 – prijava do 17. listopada 2021. na fra.siget@ofm.hr
15. do 19. studenoga 2021. u 20.00 – prijava do 14. studenog 2021. na fra.siget@ofm.hr

Predavanja se zbog epidemiološke situacije održavaju u crkvi, s početkom u 20 sati, a traju jedan do dva školska sata, tj 45 do 90 minuta. Važno je sjesti na označena mjesta, i nositi zaštitnu masku.

Tečaj su dužni pohađati svi zaručnici koji kane sklopiti crkvenu ženidbu. Kotizacija za sudjelovanje na Tečaju iznosi 100 kuna po paru i predaje se zadnjeg dana, prilikom preuzimanja Potvrde o sudjelovanju.

Na zaručnički tečaj može se poći i više mjeseci prije vjenčanja, a Potvrda o sudjelovanju nema rok trajanja. Obrađuju se sljedeće teme:

1. Od zaljubljenosti do ljubavi, Brak kao sakrament – fra Mate Bašić
2. Spolnost u službi života – bračna ljubav – dr. Ivanka Sečen i Ivana Zečević ili Natalija Lovrić
3. Psihološki vid bračnog i obiteljskog života – dr. Jelena Pukšić Haubrich
4. Obiteljski život – iskustvo i svjedočenje – vlč. Stanko Mikulić, đakon
5. Pravne i druge praktične informacije o sakramentu ženidbe – fra Robert Perišić

U duhovnoj pripravi za vjenčanje, kao i inače u životu, važno je da zaručnici nastoje svaku večer obaviti redovitu večernju molitvu i da svake nedjelje pođu na sv. misu u svoju župnu crkvu.

Oni zaručnici koji nisu primili sakramente Prve svete pričesti i Svete potvrde ili nisu kršteni neka se jave svom Župnom uredu mnogo ranije, da dobiju potrebne informacije o pripravi za spomenute sakramente. Preporuča se da se zaručnici za ovu pripravu jave sredinom mjeseca rujna ili početkom listopada.

Kako bi sklapanje braka u crkvi bilo priznato i za građansko pravno područje, mladenci su dužni u Matičnom uredu nadležnom za ono mjesto gdje se nalazi crkva u kojoj se žele vjenčati (Novi Zagreb, Avenija Dubrovnik 12) zatražiti Potvrdu o ispunjenju pretpostavki za sklapanje braka u vjerskom obliku. Ta potvrda ne smije biti starija od tri mjeseca. Oba primjerka navedene Potvrde, zajedno sa svim drugim potrebnim dokumentima,  mladenci trebaju predati u Župni ured župe u kojoj se žele vjenčati.