SVETA POTVRDA

Sveta potvrda

Potvrda je jedan od sedam sakramenata katoličke Crkve. Ona usavršuje krsnu milost, sakrament koji daje Duha Svetoga da nas dublje ukorijeni u božansko posinstvo, da nas čvršće pritjelovi Kristu, da ukrijepi našu vezu s Crkvom te nas tješnje pridruži njezinom poslanju i pomogne da kršćansku vjeru svjedočimo riječju i djelima.

Ona je sakramenat kršćanske zrelosti. U latinskoj Crkvi ovaj se sakrament dijeli kada kršćanin dozrije do dobi razuma.

Redoviti djelitelj potvrde je biskup. Potvrda se u redovitom slučaju dijeli za vrijeme sv. mise. Biskup u obredu nad potvrđenike raširi ruke. Pritom moli za silazak Duha Svetoga na njih. Potom slijedi bitni obred sakramenta: U latinskom obredu potvrda se podjeljuje pomazanjem krizmenim uljem na čelo potvrđenika, koje se izvodi polaganjem ruke i riječima: “PRIMI PEČAT DARA DUHA SVETOGA”.

Krizmanici se u našoj crkvi redovito intenzivno pripremaju za primanje Potvrde dolaskom na vjeronauk u osmom razredu osnovne škole.

Tko može primiti sakrament potvrde?
– onaj koji je kršten
– onaj koji poznaje svoju vjeru
– onaj koji je u posvetnoj milosti (bez teškog grijeha)

Tko može biti kum(a) na potvrdi?
– osoba koja je i sama primila sakrament potvrde
– ako je kum(a) u braku, treba biti u crkvenom braku

Od dokumenata prije samog obreda potvrde, potvrđenik od svećenika koji ga je pripremao za potvrdu primi tzv. “Pristupnicu za sakrament potvrde”, na kojoj se nalaze osobni podaci o potvrđeniku, mjesto i datum njegova krštenja, ime i prezime krizmenog kuma, ime i prezime djelitelja potvrde, datum i mjesto potvrde. Uz pomoć Pristupnice se krizma upisuje u Maticu krizmanih i u Maticu krštenih.

Voditelj priprave za ovogodišnje krizmanike je fra Josip Grubišić

RASPORED VJERONAUKA ZA KRIZMANIKE

PRVI TJEDAN

OŠ Većeslava Holjevca:

8A – srijeda u 13:00 sati

8B – srijeda u 13:30 sati

8C – srijeda u 14:00 sati

OŠ Trnsko:

8A – srijeda 09:00 sati

8B – srijeda 09:00 sati

8C – srijeda 10:00 sati

DRUGI TJEDAN

OŠ Većeslava Holjevca:

8A – srijeda u 09:00 sati

8B – četvrtak u 09:00 sati

8C – srijeda u 10:00 sati

OŠ Trnsko:

8A – srijeda u 14:00 sati

8B – srijeda u 14:00 sati

8C – srijeda u 15:00 sati

SLAVLJE SVETE POTVRDE U NAŠOJ ŽUPI ĆE BITI 25. TRAVNJA 2021. U 11:30 SATI!

Ovdje možete pogledati slike iz 2014. godine.