MAJKA BOŽJA BISTRIČKA

kip1Majka Božja Bistrička – blagdan je koji su ustanovili naši biskupi nakon što su bistričko svetište 1971. godine proglasili hrvatskim nacionalnim svetištem. Čudotvorni kip Majke Božje se počeo častiti krajem 15. i početkom 16. stoljeća. Zbog provale Turaka u dva je navrata bio zazidan pa mu se i trag izgubio. Zauzetošću zagrebačkoga biskupa Martina Borkovića pronađen je 1684. godine, te se neprestano časti do danas. Nadbiskup Antun Bauer je 1935. godine okrunio ovaj čudotvorni kip Marije i Isusa. Danas u svetište Majke Božje Bistričke neprestano hodočasti hrvatski vjernički puk.

Bože, ti si hrvatski narod obdario ljubavlju i pobožnošću prema presvetoj Bogorodici. Po njezinu zagovoru – čuvaj nas u katoličkoj vjeri, te nas obdari mirom, slogom, zdravljem, blagostanjem i vječnim spasenjem. Po Kristu Gospodinu našem. Amen.

Molitva blagdana