BLAŽENI IVAN MERZ

23032013032013-v-Ivan_Merz-misliBlaženi Ivan Merz (1896.-1928.) – rodio se u Banja Luci 1896. godine. Odgajan je u liberalnoj sredini. Nakon završene gimnazije pohađa vojnu akademiju u Beču. Za vrijeme Prvog svjetskog rata je mobiliziran te je bio sudionik fronte u Italiji. Nakon rata studira književnost u Beču a završava u Parizu. Doktorirao je na zagrebačkom sveučilištu. Bolna životna iskustva su ga usmjerila na zauzetiji kršćanski život, zavjetuje zavjet čistoće. Angažirani je vjernik laik u Zagrebu, pravi katolički intelektualac, osobito se posvetio odgoju hrvatske mladeži. Bio je čovjek žive vjere, duboke molitve, ljubitelj liturgije, odan ljubavi prema bližnjemu. Umro je u Zagrebu 10. svibnja 1928. godine u 32. godini života. Grob mu se nalazi u bazilici Srca Isusova u Zagrebu. Blaženim ga je proglasio papa Ivan Pavao II. 2004. godine u Banja Luci.

Najbolje se razmatra na temelju svete liturgije. Sve upute mogu se svesti na tri savjeta: 1. Čitaj dnevno duhovno štivo. 2. Razmatraj dnevno na temelju misala. 3. Ne prisustvuj misi, a da se pritom ne pričestiš.                       

Blaženi Ivan Merz