BLAŽENA MARIJA OD PROPETOG ISUSA PETKOVIĆ

Marija-PetkovicBlažena Marija od Propetog Isusa Petković (1892.-1966.) – ugledala je svijet 1892. godine u Blatu na Korčuli u pobožnoj obitelji Petković. Sa 14 godina je zavjetovala djevičanstvo, imala je od ranoga djetinjstva razvijen duh molitve, te naklonost prema siromasima i patnicima. Uz pomoć dubrovačkoga biskupa Josipa Marčelića 1920. godine utemeljuje redovničku zajednicu “Kćeri milosrđa Trećeg reda svetog Franje”. Godine 1940. odlazi izvan Domovine u Južnu Ameriku te se širi njezina Družba. Vraća se u Europu te sa svojim sestrama 1953. godine osniva u Rimu samostan koji je i danas središte Družbe. Umrla je u Rimu 1966. godine, a njezini posmrtni ostaci su preneseni 1998. godine u rodno Blato na Korčuli. Proglašena je blaženom 2003. godine u Dubrovniku, o trećem pohodu pape Ivana Pavla II. Hrvatskoj.

Odsad, dragi Spasitelju, odričem se svih taština ovoga svijeta i svake ljubavi prema stvorovima. Samo ti, o Isuse, budi odsad jedini predmet najnježnije moje ljubavi i jedina utjeha moga srca. Da, o Bože moj, tako neka bude. Tebi poklanjam svoje srce. Tvojoj ljubavi neka je uvijek posvećeno, da me ni smrt ne uzmogne rastaviti od tvoje ljubavi.

Blažena Marija od Propetog Isusa Petković