BLAŽENA MAJKA TEREZIJA

0281007.73Blažena Majka Terezija (1910.-1997.) – u katoličkoj albanskoj obitelji rodila se 1910. godine u Skopju i dobila je na krštenju ime Agneza. Godine 1928. stupa u samostan sestara “loretinki”. Odlazi u Kalkutu gdje od 1929. do 1948. godine radi kao bolničarka te nastavnica. Osjetivši Božji poziv da služi siromašnima i bolesnima, napušta zajednicu u 38. godini života, oblačeći indijski sari i počinje živjeti za najsiromašnije i najnapuštenije. Osniva družbu “Misionarke ljubavi” te joj pristupaju najprije djevojke Indijke te sve više iz drugih naroda. Godine 1963. osniva i mušku granu družbe – “Braća misionari ljubavi”. Služeći nevoljnicima sve se više o njoj čuje te se prepoznaje pod imenom “Majka Terezija”. Dobila je Nobelovu nagradu za mir 1979. godine. Umrla je 5. rujna 1997. godine u Kalkuti. Blaženom ju je proglasio papa Ivan Pavao II. 2003. godine.

Ako hoćemo znati da li zaista volimo Isusa, pogledajmo kako radimo: ne što radimo, nego kako radimo, koliko ljubavi stavljamo u posao koji nam je Crkva povjerila. Danas u mnogim mjestima sestre, svećenici, redovnici hoće da idu raditi među gubavce, među siromahe, ostavljaju župe, škole. Mi vas ne trebamo ondje! Vi otvorite našim siromasima vaše škole, vaše bolnice, i onda ćemo vidjeti da neće više biti siromaha.

Blažena Majka Terezija