Dnevni arhivi: 23. svibnja 2015

24. svibnja 2015.

NEDJELJA PEDESETNICA – DUHOVI
Posveta bazilike sv. našeg oca Franje u Asizu

Tijekom idućeg tjedna spominjemo se:
25. Ponedjeljak: BDM Majka crkve, sv. Grgur VII., papa
26. Utorak: sv. Filip Neri, svećenik, utemeljitelj oratorijanaca
27. Srijeda: sv. Augustin Kenterberijski, benediktinac, biskup
28. Četvrtak: sv. Marija Ana Paredes, franjevačka trećoredica
29. Petak: sv. Euzebije i Polion, cibalski (vinkovački) mučenici
30. Subota: sv. Ferdinand, kralj, franjevački trećoredac
31. Iduća je nedjelja svetkovina PRESVETOG TROJSTVA
Pohod BDM, Majka Božja od Kamenitih vrata

Ova je srijeda posljednja u mjesecu svibnju, pa će pokret krunice za obraćenje i mir u 18 sati imati svoj redoviti susret. Toga dana ne ureduje župni ured, a redovita je sveta misa samo u 7 sati.

U nedjelju je blagdan BDM od Kamenitih vrata, zaštitnice grada Zagreba. Svi smo pozvani na svetu misu u 19 sati, a potom i na procesiju od katedrale do Kamenitih vrata.

U subotu su KVATRE – dan molitve i posta za posvećenje ljudskog rada i za dobro vrijeme koje je potrebno usjevima. Sve vas pozivamo na osobnu molitvu i post, kao i na svetu misu.

Na našem kiosku možete nabaviti najnovije brojeve tiska. Osobito preporučamo najnoviji broj Glasa Koncila u kojemu možete pročitati izvještaj o obilježavanju 70. obljetnice bleiburške tragedije, kao i o hodočašću hrvatske vojske u Lourdes. Tu je još i mnoštvo vijesti iz Crkve u svijetu i domovini, zanimljiv tekst “Kako moliti”, te stranice posvećene mladima.

SVETI DEZIDERIJE

7210Sveti Deziderije – U “Bibliotheca sanctorum” se nalazi više svetaca pod ovim imenom. Opredijelili smo se za onoga koji se slavi 23. svibnja. Deziderije (fran. Didier) je rođen u gradu Autun (nalazi se između Lyona i Dijona), stanovao je u Vienni (južno od Lyona) i inkorporiran je u kler biskupije u Vienni. Posljednjih godina 6. stoljeća postao je biskupom u Vienni. Sačuvana su tri pisma pape Grgura Velikoga koje je pisao Dezideriju. Biskupuje u nemirno vrijeme kraljice Brunhilde pa nije mogao biti izvan političkih događanja. Zbog prijekora koji je uputio kraljici, bio je 611. godine pogubljen. Tijelo mu je sahranjeno u crkvi svetog Petra u Vienni.

Zato, budući da po milosrđu imamo ovu službu, ne malakšemo. Ali odrekosmo se sramotnoga prikrivanja: ne nastupamo lukavo niti izopačujemo riječ Božju, nego se objavljivanjem istine preporučujemo svakoj savjesti ljudskoj pred Bogom. Ako je i zastrto evanđelje naše, u onima je zastrto koji propadaju: u onima kojima bog ovoga svijeta oslijepi pameti nevjerničke da ne zasvijetli svjetlost evanđelja slave Krista koji je slika Božja. Jer ne propovijedamo same sebe, nego Krista Isusa Gospodinom, a sebe slugama vašim poradi Isusa. Ta Bog koji reče: “Neka iz tame svjetlost zasine!, on zasvijetli u srcima našim da nam spoznanje slave Božje zasvijetli na licu Kristovu.  2Kor 4, 6