Dnevni arhivi: 10. svibnja 2015

BLAŽENI IVAN MERZ

23032013032013-v-Ivan_Merz-misliBlaženi Ivan Merz (1896.-1928.) – rodio se u Banja Luci 1896. godine. Odgajan je u liberalnoj sredini. Nakon završene gimnazije pohađa vojnu akademiju u Beču. Za vrijeme Prvog svjetskog rata je mobiliziran te je bio sudionik fronte u Italiji. Nakon rata studira književnost u Beču a završava u Parizu. Doktorirao je na zagrebačkom sveučilištu. Bolna životna iskustva su ga usmjerila na zauzetiji kršćanski život, zavjetuje zavjet čistoće. Angažirani je vjernik laik u Zagrebu, pravi katolički intelektualac, osobito se posvetio odgoju hrvatske mladeži. Bio je čovjek žive vjere, duboke molitve, ljubitelj liturgije, odan ljubavi prema bližnjemu. Umro je u Zagrebu 10. svibnja 1928. godine u 32. godini života. Grob mu se nalazi u bazilici Srca Isusova u Zagrebu. Blaženim ga je proglasio papa Ivan Pavao II. 2004. godine u Banja Luci.

Najbolje se razmatra na temelju svete liturgije. Sve upute mogu se svesti na tri savjeta: 1. Čitaj dnevno duhovno štivo. 2. Razmatraj dnevno na temelju misala. 3. Ne prisustvuj misi, a da se pritom ne pričestiš.

Blaženi Ivan Merz

GOSPA TRSATSKA

gospa-trsatskaGospa Trsatska – naslov je blažene Djevice Marije koja se časti u njenom svetištu na Trsatu iznad grada Rijeke. Pobožna predaja kazuje kako je na današnji dan 1291. godine na Trsatu osvanula Nazaretska Marijina kućica, koja je proslijedila nakon tri godine u talijanski Loreto. Na tom mjestu je izgrađena crkvica u koju je hodočastio pobožni puk. Knezovi Frankopani su 1453. godine franjevcima povjerili da čuvaju svetište i poslužuju hodočasnike. Papa blaženi Urban V. je svetištu darovao 1367. godine čudotvornu sliku Majke Božje koja se danas časti kao Gospa Trsatska. Ova je slika 1715. godine okrunjena krunama darovanim iz Rima. Papa Pio XI. je crkvu počastio naslovom – bazilika. Gospa Trsatska je suzaštitnica franjevaca Hrvatske franjevačke provincije svetih Ćirila i Metoda. U svetište danas stalno dolazi Božji puk i utječe se u zagovor Gospe Trsatske.

Marijo, Majko našeg Trsata Što povrh divnog stanuješ mora, Slave te srca vjernih Hrvata, Ti si nam divna žuđena zora.

Uresu divni carstva visina, Zlaćana Zvijezdo našeg Trsata, Ostani Majkom suznih nizina, Kraljicom budi sviju Hrvata…

Marijo, Majko našeg Trsata, Krunu ti daše vjekovi davni: Kraljica budi i nama zlatna, Međ’ nama budi prijesto tvoj slavni.

Franjevački časoslov